Проводи небіжчика – Василь Перов

Проводи небіжчика   Василь Перов

Картина “Проводи небіжчика” була створена першою після повернення Перова з-за кордону. Мистецтвознавці відносять це полотно до “скорботним” сюжетами з усього багатогранної творчості живописця Василя Перова.

Гостросоціальна емоційна картина фактично позбавлена динамічного сюжету – це наче момент, випадково вихоплений з життя. Почуття псевдообиденности відбувається і народжує ту сумну інтонацію, яка передається глядачеві.

Невелика сім’я везе на кладовище небіжчика. Немає широкої процесії, голосящих старух, схвильованого велелюддя, стогонів і сліз, навпаки, бідна селянська родина проводжає свого рідного людину в останній путь, тихо, відчужено і смиренно.

Для втілення сюжету автор вибрав діагональну композицію – вона дозволяє розглянути всіх учасників і позбавляє полотно статичності. Кульмінаційним центром роботи можна назвати погонича зі згорбленою спиною, який мляво підганяє коня. Худа конячка з останніх сил тягне сани в гору.

Погляд переміщається на сани, де вихоплює частину простого дерев’яного гробу, який обіймає дитина, щоб його підтримати. Вдова покійного сидить поруч з закритим труною, і просто вбита горем, вся її постать висловлює безсилля і скорботу. Холодний, навіть пейзаж льоду з низькими темними хмарами довершує відчуття глибокої самотності і безнадії.

Картина отримала величезне визнання у сучасників. Свого часу про неї позитивно відгукувався Стасов, а центральний виставковий зал вперше видав грошову премію художнику. Також полотно отримало визнання за кордоном.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Проводи небіжчика – Василь Перов.