Сцена на могилі – Василь Перов

Сцена на могилі   Василь Перов

Російський фольклор був джерелом натхнення для художників протягом багатьох століть. Перед нами мальовнича інтерпретація російської народної пісні про плачі по померлому. Три жінки на могилі: мати, сестра, дружина.

Невтішне горе бабусі-матері, обіймає вона могилу сина, немов хоче обійняти його самого, не відірвати її від дерев’яного хреста. Тиха і спокійна печаль сестри. Вилікує час, зітре спогади, втішить вона горі. Горе молодої вдови, яка годує грудьми сироту, пішло. Хитро поглядає вона на солдата, що проходить неподалік. Про її горе нагадує лише траурний чорну хустку, практично спадаючий з плечей. Скорбота її удавана, нещира.

Алегорична композиція сповнена символічного звучання. За свіжою могилою, на якій сумують рідні люди, видніється кілька занедбаних могил зі зламаними хрестами. Людська пам’ять коротка, смерть близької людини, так важко пережита спочатку, з плином часу проходить, поступаючись місцем новій життя, не преривающейся ні на хвилину. Різницю між своїми героїнями автор підкреслює кольором їх одягу: мати – чорний і темно-синій, сестра – світло-коричневий, дружина – білий і оранжевий. Композиційно всі фігури вписуються в трикутник з вершиною – хрестом. Небо в роботі написано складно.

З одного боку воно не бездоганно чисте, з іншого боку, його не можна назвати важким. Немов саме життя, з просвітами і темними плямами, небо лише пом’якшує важку атмосферу скорботи на могилі, вносячи нотку сумного оптимізму. Безсумнівно належить до жанрової реалістичного живопису, картина за своїм символічним і алегоричному змістом явно написана під впливом кращих зразків західної живопису доби класицизму. За цю роботу митець був удостоєний малої золотої медалі училища.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)