Спас у силах – Андрій Рубльов

Спас у силах   Андрій Рубльов

Особливо виразний образ Христа, так званий “Спас у силах”. Він даний символічно, як би на тлі всесвіту: синьо-зелений овал означає небо з небесними силами – ангелами; великий червоний квадрат – землю з чотирма кутами, країнами світу: Схід, Захід, Північ і Південь.

На кутах нанесені малюнком символи євангелістів: ангел відповідає Матвію, орел – Іоанну, лев – Марку, телець – Луці. Подібні композиції були в ходу на Русі в ту епоху. Рублевський “Спас у силах” зберігся не повністю: перероблено його обличчя, на одязі втрачене золото, колір став більш темним.

Невдалі і нові графьи складок одягу. Про колишню красу цього витвору можна судити по збереглася невеликий, схожою на мініатюру іконі на ту ж тему початку XV століття, приписуваній Рубльову.

Изритость країв ікони, втрачених від часу, нерівне темне дерево, оголене місцями, не заважає цілісно сприймати образ і контрастує зі свіжістю яскравих фарб. Повно життя світиться прозорими відблисками особа Спаса, написане ніжно, легко. Рух голови і шиї природно і говорить про те, як вміло художник пише людський образ. Збереглися золота штрихування одягу і сяючий золотий фон.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)