Вознесіння – Андрій Рубльов

Вознесіння   Андрій Рубльов

Ікона “Вознесіння” виділяється найбільш досконалим виконанням, і багатьма дослідниками приписується самому Андрію Рубльову. Розгорнуте на порівняно невеликому просторі іконній поверхні зображення возносящегося у горній світ Христа в колі слави, супроводжуваного граціозно ширяючими ангелами, захопливо передає велич моменту. Фігури двох що стоять серед апостолів ангелів у білих, як би пронизаних світлом одязі вказують піднятими руками на очевидність того, що відбувається дива.

На вершинах гористого пейзажу, що служить фоном подій, збереглися фрагменти дерев з пишними кронами, як би осяяними містичним світлом і мерехтливими синьо-біло-червоними відблисками на плодах або кольорах. Зображення цих дерев співвіднесено з ідеєю “животворящого древа”, одного з древніх символів Христа і Воскресіння. Природа відгукується на подію, представлене як космічне подія, зображується художником з розумінням найдавніших символічних ототожнень, що йдуть корінням в глибоку дохристиянську давнину.

На тлі світлих одягу ангелів в центрі групи виділяється фігура Богоматері. Жести рук підкреслюють її стан: ліва рука з відкритою долонею як би стикається з божественною енергією, якою наповнено простір, права рука в жесті бесіди звернена в бік апостола Петра, статечно протянувшего руку в аналогічному положенні. По боках від Богоматері апостоли, виконані піднесеної радості, споглядають диво Вознесіння. Слід зазначити типологічну подібність ликів ікони з аналогічними зображеннями у фресках і деисусе.

В ансамблі 1408 року більшість персонажів знайшло ті характерні риси, за якими надалі будуть визначати рублевський тип. Ікона “Вознесіння” як ніяка інша з багатофігурних святкових ікон, володіє особливою ритмічною організацією композиції. Тут виявилося властиве Андрію Рубльову почуття гармонії, пластичної врівноваженості. Колорит ікони різноманітний за рахунок нюансированности кожного тону. Живописні площини основних тонів оживлені багатством верхнього моделюючого малюнку та лесирувань.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вознесіння – Андрій Рубльов.