Гамлет і Офелія – Михайло Врубель

Гамлет і Офелія   Михайло Врубель

1888. Картон, олія. Третьяковська Галерея, Москва, Росія.

Ще в ранні роки своєї творчості Врубель почав роботу над “Демоном”. Тема Демона не залишала художника все життя. Самою природою свого обдарування Врубель був підготовлений до створення цього образу. Демон жив десь у потаємних схованках його душі. У 1891 році до ювілейного видання творів Лермонтова під редакцією Кончаловського Врубель виконав ілюстрації, з тридцяти – половина належала до “Демону” . Крім цього, він написав кілька картин на тему Демона.

У творах Врубеля очевидна внутрішня зв’язок з Демоном Гамлета і Печоріна. Маленька картина маслом 1888 року Гамлет і Офелія, в такий же синій гамі, як ескізи для Володимирського собору, представляє по суті варіацію на тему Демона і Тамари, тільки без мотиву спокушення: зустріч рефлексивного похмурого інтелекту з безтурботної і чистої жіночністю. Дівчина, з якою написана Офелія, була, мабуть, останньої київської пасією художника; про неї він потім писав сестрі, що її моральний вигляд “манить тихим пристановищем”.

Два попередніх ескізу на той же сюжет не йдуть ні в яке порівняння з київської картиною – ні живопису, ні з внутрішньої концепції; у перших варіантах вона просто не знайдено. Гамлетівська тема стала Врубелю близька тільки через призму “Демона”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)