Номер 1А – Джексон Поллок

Номер 1А   Джексон Поллок

Джексона Поллока можна назвати одним з яскравих представників модернізму повоєнних років. Він є абстракціоністом-експресіоністом, творцем т. н. “живопису дії”. Поллоку належить ідея впорядкування самих принципів безпредметного мистецтва. Сам процес народження внутрішнього образу був для митця провідним, а кінцевий результат не мав для нього першочергового значення. Поллок перетворив творчий процес в ритуальний танець, кожне па якого і є те саме, до чого варто прагнути правдивого живописцю. Поллок вважав, що чим легше народжується символ на полотні, тим більше він відповідає відчуттю творить в даний момент.

Створена Поллоком техніка “дриппинг” являє собою розбризкування фарби по полотну прямо з банки, без застосування кисті, тим самим “творча операція” коротшає до мінімуму. Художня манера Поллока, яскрава і несамовита, створює враження, що художник переливається фарбами на полотно абсолютно спонтанно і сміливо, не боячись “розмазати” створюваний образ.

Поллоку належить першість кількох нововведень, що з’явилися в живопису у повоєнні роки. Він, зокрема, вперше відмовився від мольберта, тепер полотно розташовувався або безпосередньо на підлозі, або натягався на стіну, сам же художник прагнув не “…розповідати про свої почуття”, а “… виражати їх”. Це дозволяє зрозуміти, що керувало Поллоком, які ходили навколо свого імпровізованого полотна зі шпателем і ножем і вдавливающим фарби у натягнутий полотно.

Однак удавана хаотичність полотна, як, наприклад, картини під назвою “Номер 1А” насправді позбавлена всякої спонтанності. Сам Поллок говорив, що повністю контролює і усвідомлює процес створення картини, в його нестримних мазках “…немає ні початку, ні кінця”. Своєю безудержностью Поллок вніс “нову кров” в кілька застигле творчість безпредметних художників, ставши найяскравішою зіркою американського абстракціонізму. Його виставки, що поклали початок гігантоманії, відразу стали користуватися величезним успіхом у американців.

Масштаб полотен і новизна техніки зробили свою справу, надавши творів Поллока статус живопису для мільйонерів. Саме цей художник вперше почав отримувати за свої роботи астрономічні гонорари, адже Поллок прикрашав стіни розкішних особняків. Паризька виставка його робіт 1952 р. справила фурор, поклавши початок новому напрямку в абстрактному живописі не тільки Америки, але і Європи. Поллок став основоположником т. н. “тихоокеанської школи” абстракціонізму разом з Марком Тобі і Робертом Мозеруэллом, що зробила вплив на світове мистецтво і стало безпосередньою основою для створення “ядерної живопису”.

Хоча першість Поллока у створенні абсолютно нової живописної техніки багаторазово оскаржувалось, але все ж саме йому вдалося розробити закінчену концепцію “ташизма” . Поллок загинув в автокатастрофі у віці 44 років.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)