Олімпійські Боги – Джуліо Романо

Олімпійські Боги   Джуліо Романо

Найчудовішою стінописом Північній Італії, насиченою астрологічними і міфологічними символами, є великомасштабний цикл в палаццо дель Ті в Мантуї. Він створювався римським живописцем Джуліо Пиппи, який отримав популярність під ім’ям Джуліо Романо. Цикл був задуманий як декоративна розпис величезного заміського палацу, побудованого за його ж проектом. Палац був зведений за наказом маркіза Федеріко Гонзага, згодом названого першим герцогом Мантуї. Своє ім’я палац бере від місця, де він розташувався острів Те, який був оточений озерами і каналами, що межує з південними стінами середньовічної Мантуї.

Запросивши для розпису стін Джуліо Романо, герцог Гонзага очікував від римського художника і учня Рафаеля особливих знань в області класичного мистецтва. І пізніше Домінік Енгр змушений був визнати це, вигукнувши: “Джуліо Романо – це сама античність!” У розписах заміської резиденції герцога Мантуї Джуліо Романо дає волю невичерпною фантазії, перетворюючи кожен зал в справжній сюрприз. Багата розпис склепіння залу Гігантів, зображує грецьких богів на Олімпі.

В центрі склепіння на покинутому троні сидить орел Зевса, а ближче до глядача, в хмарах, утворюючи живе кільце, парять боги на чолі з мечущим блискавки Зевса. Поруч з Зевсом зображена дружина Зевса Гера, покровителька жінок і шлюбу. Зліва від них – зі зведеними до неба руками Аїд, брат Зевса, владика підземного царства; Арес з мечем в руці, бог підступної і віроломної війни; Ерот, могутній бог любові, зображений крилатим юнаків зі стрілами; Афродіта, богиня кохання і краси. Праворуч – сидить на леві Артеміда, богиня полювання, покровителька рослин і звірів; Деметра, богиня родючості і землеробства; Геракл, син Зевса, з дубиною на плечі; Діоніс у вінку, бог виноробства та родючості; Гермес в шапці з крилами, вісник богів; Гефест з молотом на плечах, бог вогню і ковальської справи.

На протилежній частині склепіння, навпаки Зевса і Гери, зображені Посейдон з тризубом, брат Зевса, владика морів; Афіна в шоломі і з списом у руці, богиня мудрості і справедливої війни; Гестія, цнотлива богиня домашнього вогнища. Стародавні греки вважали, що боги живуть на горі Олімп – найвищої вершини Греції, де земля сходиться з небом. Вони ведуть життя, схожу на життя людей, і звідти спостерігають за простими смертними.

Верховним божеством у греків був Зевс. Зевс – повелитель і батько богів і людей, його ім’я означає “світле небо”. Здобувши перемогу над батьком Кроном, Зевс став єдиновладним господарем Олімпу. На честь цієї події Владика владик, всемогутній громовержець наказав кожні чотири роки проводити культові змагання, отримали назву Олімпійських ігор як символ єднання і взаємної згоди грецького народу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)