Портрет В. С. Остроухова – Валентин Сєров

Портрет В. С. Остроухова   Валентин Сєров

Валентин Олександрович Сєров створював портрети багатьох людей і, як правило, були ці люди значні, талановиті, справжні діячі, освітяни, графи, державники, аристократи. Складне завдання завжди неодноразово виникала перед живописцем. Як зобразити того чи іншої людини, коли вимагається не портретну схожість, а щось більше, деколи розкриття його душевної таємниці.

Для цього необхідно занурення в особистість тієї людини, чий портрет ти створюєш. Потрібне максимальне зосередження в поєднанні з рукою генія. Великі, видатні люди тим і складні, що часом їх талант занадто великий, масштабний. Валентин Олександрович Сєров доводилося розуміти і приймати цю “складність” тих, чиї портрети він творив. Захоплюючим і непростим був його працю. Живописець відчував і розумів те, що багатьом було незрозуміле й чуже. Художник по-особливому бачив і відчував час і простір, часом примудряючись побачити крізь них, прийняти минуле і намалювати майбутнє. Кожна його портретна робота неповторна, як неповторна і прекрасна сама історія, саме час.

“Портрет В. С. Остроухова” видатний художник-портретист Ст. А. Сєров створює в 1902 році. На полотні зображений Ілля Семенович Остроухов – талановитий художник-пейзажист і передвижник, а крім того, колекціонер. Ілля Семенович Остроухов – велика постать в історії культури нашої країни. Художник-пейзажист В. С. Остроухов в свій час був одним з керівників Третьяковської галереї і очолював приватний музей іконопису та живопису у першій половині ХХ століття.

“Портрет В. С. Остроухова” втілює перед нами одного їх зберігачів найбільшою Третьяковської галереї. Портрет малює перед нами людини непорушних принципів. Погляд пейзажиста свідчить про безперервної напруженої роботи розуму. Художник зосереджений, занурений у свої думки, роздумує над якоюсь важливою деталлю. Перед нами представлено не просто художник, людина мистецтва, але, в першу чергу, сильний керівник, невтомний, енергійний і вольовий діяч.

Ось і зараз він зайнятий роздумами, вибудовуючи плани і знаходячи вихід із складних ситуацій, з якими звик існувати і вирішувати які покликана незважаючи ні на що. В. С. Остроухов створює враження людини незламного, зі сталевою волею, якого неможливо уявити розгубленим чи хто сумнівається. Це людина твердих правил, непохитних переконань, що нехтує банальність і бездарність, цінитель краси і творів великих майстрів живопису.

Безперечно, цей образ дуже складний, але саме цією складністю він запам’ятовується, викликаючи в нас відповідне бажання бути таким же стійким людиною з твердим, рішучим поглядом. Завжди невпинно працювати, впевнено, невідступно домагаючись мети. Тільки рівняючись на великих людей можна змінити себе і спробувати наблизитися до того світу, який їм був так близький і зрозумілий.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)