Танець у Бужівале – П’єр Огюст Ренуар

Танець у Бужівале   Пєр Огюст Ренуар

“Навряд чи в прямому сенсі до театральних можна віднести три портрета танцюючих пар, написаних Ренуаром в 1883 році: “Танець в місті”, “Танець у Бужівале”, “Танець в селі”, які іноді називають зимової, весняної і літньої картинами.

З деяким сумнівом їх можна назвати портретами, хоча Ренуару позували конкретні і відомі люди. У всякому разі, жіночий образ на двох з цих трьох картин зображує натурницю Марі-Клементину Валадон, яка згодом стала відомою художницею під ім’ям Сюзанни Валадон, а її син Моріс Утрілло став всесвітньо відомим художником. А на третій картині зображена Аліна Шериго. Танцюючі пари представлені Ренуаром не на сцені, а в побутових інтер’єрах.

З цієї точки зору їх ніяк не можна назвати театральними, і все-таки, довірившись відчуттями Ренуара, який представляв життя як чарівний театр, ці три картини глядач сприймає як сяючий театралізоване свято. Композиція танцюючих пар на кожному полотні повертає нас до одного з ранніх портретів Ренуара 1868 року: “Портрета Сіслея з дружиною”. Ця двофігурна композиція по-новому розгорнулася в танцювальній парі, представленої на трьох картинах. Сюжет, знайомий нам з картини “Бал в Мулен де ла Галетт” як би наблизився до глядачів і персонифицировался. У великій картині бала багато пар, а тут на кожному полотні тільки одна, представлена в усіх подробицях.

Партнер і партнерка кружляють у полоні танцювального ритму, але ми бачимо тільки мить, хоча, якщо подумки уявити поруч три ці роботи, то вийде майже повний оборот рухи танцюючих пар. Серед цих трьох робіт виділяється “Танець у Бужівале”. Причому задум цієї картини володів Ренуаром досить довго. У зборах графіки віденського музею Альбертіна є малюнок, позначений 1880 роком, майже в точності зображує композицію картини і в першу чергу малюнок танцюючої пари. І хоча, коли бачиш сам полотно, здається, ніби все написано миттєво, як би в один присід, однак саме це враження є результат довгої роботи живописця, до якого він прагнув і який йому вдалося досягти.

Композиція картини складається з двох планів з дрібними побутовими деталями, як кинутого на землю у першому плані маленького букетика квітів і декількох розтоптаних недопалків. Центр і всю основну частину полотна займають дві фігури танцюючих, а другий план, як би театральний задник, становить вигляд літнього кафе, заставленого простими фарбованими столами і стільцями, заповненого галасливим натовпом, що сиділи за кухлем пива або товпляться серед дерев і соковитої зелені людей. Легко і вільно лежать на полотні просвічують фарби, так, що навіть стовбур дерева здається якимось безтілесним, тому що написаний майже світлими сірими, сиреневвими, зеленими та вохристими тонами.

Самі фігури написані щільними шарами фарб, і ми бачимо, яким шляхом пішов Ренуар, долаючи здавалася йому тепер хиткою і не дуже переконливою манеру імпресіоністичного письма. Тільки яскравий колір червоної капелюшки дівчата і жовтої капелюхи чоловіки, особливо канареечние кольору з бузковими і фіолетовими мазками на чоловічий капелюсі, а також фон і густа крона дерев, написані в класичній імпресіоністичній манері. Кольори сукні дівчата і костюма чоловіки підібрані у властивому, можливо, тільки Ренуару поєднанні і виглядають одночасно і контрастно і як би доповнюючи і поєднуючись один з одним. Ці кольори, що становлять основу колориту всієї картини, щільно змальовують фігури танцюючих і підкреслюють їх пружне рух.

Чоловік одягнений у все темне, його штани, куртка і проста блуза написані густими синіми фарбами, які набувають глибокі бархатисті відтінки в обрамленні канареечних квітів, офарблюючи його головний убір і грубі черевики. На дівчині світло-бузкові, майже біле плаття, як раз цим ніжним бузковим відливом ледве вловимо перегукується з темними фарбами костюма партнера. Майже пряма вертикальна лінія позначає кордон поєднання їх вбрання, і навколо цієї уявної осі закручуються пишний поділ жіночої сукні і отлетевшая статі чоловічої куртки. Марі-Клементина Валадон, позировавшая художнику в образі танцюючої дівчини, а через два роки, в 1885 році, послужила моделлю для портрета Ренуара “Коси”, який зберігається зараз в приватному зборах в Швейцарії, мала досить типову для жінки Монмартра і разом з тим незвичайну долю, яка вивела її в ранг відомих французьких художниць. Дочка швачки і невідомого батька вона з’явилася в Парижі, коли їй не було й п’яти років, важко і бідно жила зі своєю матір’ю, заробляла прибиранням квартир.

Провчившись трохи в релігійній школі, потім вона працювала у швейній майстерні, була нянькою, подавальщицей, торговкою овочами. Покохавши цирк, в п’ятнадцять років вона стала акробаткою в цирку Молье. Одного разу, виконуючи номер, вона зірвалася з трапеції і впала на арену. З цирком довелося розпрощатися назавжди. З дитинства вона малювала і мріяла потрапити в середовище художників. Допомагаючи матері розносити білизну з пральні клієнтам, вона познайомилася з одним з них, Пюві де Шаванном, і стала натурницею. Судячи з портретів Ренуара, особливо на картині “Коси”, Марі-Клементина Валадон була дуже красивою дівчиною з прекрасними густим волоссям і стрункою фігурою, а її вражаюче, при тому що вона була натурницею і моделлю, завзятість і працьовитість перетворили її схильність до малювання в справжній художній талант.

Сюзанна Валадон стала відомою художницею, і хто знає, може бути, захоплений погляд Ренуара, представив її чарівної і чарівною дівчиною на своїх картинах, зміцнив її дух і віру в себе, в свої сили, в своє покликання.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)