Бурелом (Вологодський ліс). Дерева, повалені вітром – Іван Шишкін

Бурелом (Вологодський ліс). Дерева, повалені вітром   Іван Шишкін

Бурелом був написаний в 1888 році.

Драматична дія розгортається ніби на сцені. Повалені смерекові дерева створюють складну картину руху. Вертикалі перетинаються косими лініями. Замшілі викорчувані пні, гострі сучки, що стирчать в суворому ритмі, обламані гілки створюють складну композицію, зазначену контрастами світла і тіні. Похмурий задник загрозливо здіймається над лісовим хаосом, що панує на висветленной галявині з болотистими струмком.

Стовбури об’ємні, пружні, скульптурно виразні. Колір коливається від різких контрастів до найтонших тональних переходів. Шишкін показав експресивну картину загибелі лісу, боротьба життя і смерті, видимих і прихованих сил природи. Немає сумніву, що художник вдався до прямого зображення, але навіть воно викликає асоціації, здається иносказанием. Подолання одиничного образотворчого сенсу – властивість будь-якого великого мистецтва.

“Бурелом” сповнена експресії, укладеної в експозиції, в малюнку, світлотіні, в ритмі. Зазвичай експресія Шишкіну не властива, і тут вона – свідчення широти його живописно-пластичних можливостей.

Незважаючи на те, що ліс уподібнений поваленого гіганта, художник строго слід натурному враженню у змалюванні пружних гладкоствольних ялин. Але саме натуральність у змалюванні міцних стовбурів створює другий план значень, що підсилюють сюжет особливим змістом, свого роду підтекстом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Бурелом (Вологодський ліс). Дерева, повалені вітром – Іван Шишкін.