Побиття немовлят у Віфлеємі – Пітер Брейгель

Побиття немовлят у Віфлеємі   Пітер Брейгель

На картині “Побиття немовлят” ніщо не нагадує про євангельської історії. Дія відбувається в добре знайомої Брейгелю фламандської селі, на яку напали солдати герцога Альби. Народ на полотні представлений беззахисною, безликою масою, не здатної чинити опір озброєним піками чужоземним солдатам.

Повсюдно на всіх планах ми бачимо найстрашніше, що може трапитися – озброєні люди вламуються в будинки жителів і відбирають немовлят. Хтось радиться, хтось підглядає в дверну щілину. У кого-то воїн вже забрав дитя.

А ось лицар стоїть і спокійно мочиться на стіну будинку – для нього вбивство невинних дітей не являє собою нічого особливого, щоденна рутина. Горе в очах батьків, але ніхто не втручається. Мати намагається втекти, але за нею вже мчить вершник з собакою і воїн з мечем, А ось жінка журиться над убитим дитиною.

Ось сцена дуже спірна, але мені чомусь здається, що за позі більш дорослої дитини, умоляющему погляду батька і його вказівного жесту, він пропонує обміняти немовля-хлопчика на неї, але воїн не піддається умовлянням – адже їм потрібні тільки хлопчики, а мати не розуміє, чому? Друзі утримують батька, вбитого горем, від сутички з воїном.

Селянин просить вершника повернувся з полювання, заступитися за простолюдинів, але він нічого не робить. Біля будинку чоловік підказує жінці з немовлям, що саме зараз можна бігти, так як воїна на вулиці немає – він як раз тільки що увійшов в будинок. У центрі ми бачимо місце. куди приносять дітей і де лицарі списами їх заколюють.

За всім спостерігає за цим процесом чоловік з довгою бородою, одягнений у повністю чорні одягу – Ірод. Він оточений лицарями-копьеносцами. Тут теж одна важлива особливість – зверніть увагу на прапор. Це герб хрестоносців, хрест ордену Гробу Господнього..Ця людина дуже схожий на Альбу, короля Філіпа II, якого Брейгель порівнює з Іродом.

У Брейгеля є два варіанти картини: один – зі страшними сценами вбивства немовлят іспанцями, друга – з пограбуванням у села, де немовлята замінені на домашніх птахів. Але як не старався художник замаскувати, на догоду замовнику, криваві сцени вбивств, з-під домашніх птахів видно ручки убитих.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Побиття немовлят у Віфлеємі – Пітер Брейгель.