Портрет Луїзи Жермен де Сталь – Володимир Боровиковський

Портрет Луїзи Жермен де Сталь   Володимир Боровиковський

Луїза Жермена де Сталь – французька письменниця. До Жермени де Сталь жодна жінка не відіграла такої ролі в історії, яка випала їй. Вона стала володаркою дум цілого покоління, яке пережило Велику французьку революцію.

Жермена де Сталь підготувала грунт для романтичного бунту у Франції, її твори знаменують собою перехідну ступінь від Просвітництва до романтизму. Вона писала п’єси, романи, але більш успішним тереном її діяльності стали політичні памфлети, теоретичні праці з естетики, в яких Жермена де Сталь висловлювала возмущавшие громадськість думки. Вона залишила один з перших історичних праць про свій час. Композиційно портрет написаний просто: в якості фону виступає гладка стіна; на задньому плані, за плечем моделі, видніється бюст Катерини II.

Одночасно в портреті використані тонкі кольорові співвідношення: він поєднує рідкісні зеленувато-блакитні тони сукні і тюрбана з золотисто-коричневим відтінком пояси і шалі. Олександр Бенуа, який бачив це твір писав: “Лише зрідка Боровиковський відмовлявся від шаблонів, їм самим вироблених, і більш уважно вдивлявся в натуру. Тоді йому вдавалося створювати речі, які позитивно повинні бути віднесені до кращих взагалі в історії мистецтва портретам.

Такий дивовижний портрет невідомої придворної дами у зборах Цвєткова, досить перезрілої особи в зачісці a l antique, в сукні олександрівського часу, з срібного глазета, з надзвичайно оголеним пишністю грудей і красивих ще рук; східне смугляве обличчя її дихає пристрастю, і вона з якимось важливим і сміливим викликом, полуулибаясь, спрямувала свій погляд у бік” Письменниця, відстоювала свободу слова, перебувала в опозиції до Наполеону I, що призвело її до вигнання. В 1812 році, коли Бонапарт вже напав на Росію, де Сталь приїхала в Петербург, де була прийнята з великою пошаною. В цей час Ст. Л. Боровиковський і міг її зафіксувати. Про Анну Луїзі Жермені де Сталь писав німецький поет Е. М. Арндт: “…Для жінки складена занадто сильно і мужньо. Але яка голова вінчала це тіло! Лоб, очі і ніс були прекрасні і сяяли блиском генія…”. Батюшков К. висловився лаконічніше: “…Дурна як чорт і розумна як ангел”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Луїзи Жермен де Сталь – Володимир Боровиковський.