Аутодафе – Педро Берругете

Аутодафе   Педро Берругете

Тема аутодафе, тобто спалення єретиків, була однією з шанованих в іспанській церковного живопису. Зображення на ці теми не тільки прикрашали за вівтарні межі, але часто розміщувалися поруч з великим вівтарем. Так і ця робота: спочатку призначалася для невеликої композиції в галереї монастиря Санто-Домінго-де-Авіла, вона була перенесена до храму і встановлена біля головного вівтаря.

Картина зображує розправу над альбігойцями, чинимую папським правосуддям під головуванням Святого Домініка. Альбигойцов, які проповідували апостольське християнство і строго моральну і відокремлене життя, спочатку називали “добрими людьми”, а після їх відлучення від церкви на соборі в Тулузі в 1119 році – “тулузскими єретиками”.

У ХІІІ столітті проти них був оголошений хрестовий похід, війна тривала більше 15 років. В результаті прекрасні і квітучі провінції Провансу і Верхнього Лангедока були спустошені. Папа послав туди цілу армію інквізиторів, в основному домініканців, які зводили впертих альбігойців на багаття.

Ще в XIV столітті лютувала інквізиція в тих місцях. Верхню частину композиції займає трибунал, що сидить зі штандартом інквізиції під високим балдахіном. Зачитали смертний вирок, віддаються і виконуються останні розпорядження, священик закликає засуджених покаятися перед смертю, публіка чекає неминучої розправи над єретиками.

Внизу – двоє засуджених На спалення. Вони прив’язані до стовпів на помості, а поруч схематично зображено вогонь. Ще нижче стоять інші засуджені; вони “Сан-Беніто” – спеціальних ковпаках і одязі для страти з написом “засуджений єретик”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)