На етапі – погані вісті з Франції – Василь Верещагін

На етапі   погані вісті з Франції   Василь Верещагін

Великий живописець Ст. Ст. Верещагін дозволив собі уявити Наполеона, коли той стрімко змушений був тікати з Росії. Так і з’явилося це історичне полотно “На етапі – погані вісті з Франції”. Кажуть, що перед цим, Василь Васильович глибоко дослідив всі подробиці, тому й картина виглядає так натурально. На ній зображений Наполеон, який явно чимось засмучений. Що мучить такого сміливого і рішучого полководця? Чи можу я стверджувати, що великому Французу у цей момент став зрозумілий його подальший життєвий шлях?

Кімнату, в якій знаходиться Наполеон, ніяк не назвати готельним номером. Святотатство! Загарбник зазіхнув на святе для російської душі! Спочатку він напав на землю Росії, а на додачу ще став грабувати церкви, не гребуючи навіть наругою над ликами їх святих, і навіть іконами з Господом Христом! Чи це не ганьба для людини його рангу? Не поважаючи людей, їх релігію, святині, культуру і звичаї, полководець був приречений на поразку, незважаючи навіть на свою велич і далекоглядність.

До речі, мені здається, що саме це останнє якість і підвело цього мізерно маленької людини. Саме цей епізод, коли він зрозумів це, і зображено на картині. Погляд відсутній, свідчить, що лист, який Наполеон тримає в руках, дуже його приголомшив. Навіть більше, ніж його вимушена втеча з країни, яку він мав намір захопити всього лише кілька місяців.

Що ж сталося такого, що полководець, який славився твердістю характеру і сміливістю так ослаб в один момент, зіщулився і спохмурнів, надломився? Він отримав вісті з рідної Франції. Це неспокійні, тривожні новини. І не дивлячись на те, що заколот, описаний в вісточці, зазнав невдачі, Наполеону є про що подумати. Думаю, що тільки тепер він здогадався, як дорого мусив заплатити за марнолюбні свої плани.

Верещагін вловив той настрій, який напевно могло бути у Наполеона. Передав все з точністю вченого, що видно і через відчужений погляд, обмякшую позу. Тепер і саме місце, де він знаходиться, показує полководця принизливо і непривабливо, навіть не дивлячись на виражену мародерством своє ставлення до цього таємничого народу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


На етапі – погані вісті з Франції – Василь Верещагін.