Над вічним спокоєм – Ісаак Левітан

Над вічним спокоєм   Ісаак Левітан

Картина Ісаака Левітана “Над вічним спокоєм” не тільки одна з найбільш відомих робіт майстра, але і сама філософськи наповнена, глибока.

Робота велася в Тверській губернії, поруч з містом Вишній Волочек, а сама мальовнича церква перекочувала на полотно з раніше створеного етюду на Плесі.

Сам Левітан по-особливому ставився до цієї картини, існують навіть свідчення, що весь період, який пішов на роботу майстер просив свою щиру подругу Софію Кувшинникову грати Героїчну симфонію Бетховена.

Отже, перейдемо до опису. Спочатку не можна відвести погляд від широких водних просторів, які розташовуються майже на половину картини, лише пізніше око помічає невелику дерев’яну церковцю і похилені від часу хрести – ось тут-то і починає відкриватися весь глибинний зміст, закладений автором.

Важкі хмари нависають над водними просторами, поривчастий вітер хитає дерева – все це навіває думки про тлінність і скороминущість життя, самотність і швидкоплинності, сенс існування і людського призначення.

“Над вічним спокоєм” зачіпає одвічні роздуми про Бога, природу, світ, про самого себе. Один з найближчих друзів художників назвав картину реквіємом по самому собі. Ніколи більше не створить Левітан такого пронизливого творіння.

Незважаючи на грандіозну філософську програму картини, вона пройнята любов’ю до великої краси природи, рідних просторів, Батьківщині.

Батьківщина, яка гнала майстри з улюбленої Москви з-за його єврейського походження, Батьківщина, яка вважала улюблений Левітаном жанр пейзажу другорядним, Батьківщина, яка не оцінила до кінця видатного унікального обдарування – все одно Левітан продовжував її кохати, вихваляти у своїй творчості, і не дарма представлена картина вважається “самої російської” з усіх написаних.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Над вічним спокоєм – Ісаак Левітан.