Алегорія обжерливості і прелюбодїяння – Ієронім Босх

Алегорія обжерливості і прелюбодїяння   Ієронім Босх

Картина “Алегорія обжерливості і прелюбодїяння” або інакше “Алегорія обжерливості і похоті” написана в зрілому періоді творчості художника не випадково. Мабуть, ці гріхи Босх вважав одними з найбільш огидних і властивих насамперед ченцям. Тоді ж і написаний знаменитий “Корабель дурнів”, також викривав духовенство.

Для сучасників Босха його картини мали набагато більший сенс, ніж для сучасного глядача. Необхідні пояснення до сюжетів середньовічний людина отримувала з різноманітних символів, якими рясніють картини Босха. Значення багатьох символів вже безповоротно втрачено, символи змінювали значення в залежності від контексту, вони по-різному трактувалися в різних джерелах – від містичних трактатів до практичної магії, від фольклору до ритуальних уявлень.

Картина зберігається в Художній галереї Єльського університету і сприймається як фрагмент великого тематичного ансамблю, можливо, триптиха “Сім смертних гріхів”. Обжерливість втілено в образах купальників, що зібралися навколо великої винної бочки, верхи на якій сидить пузатий селянин. Тримаючи на голові блюдо з м’ясним пирогом і нічого не бачачи, ще один персонаж підпливає до берега.

Справа в шатрі сидять коханці. Вони п’ють вино. “Sine Cerere et Libero friget Venus” – цей вірш Теренція був добре відомий в епоху Середньовіччя; проповідники і автори моральних повчань невтомно навіювали своїй пастві, що “чревобесие і пияцтво – мати розпусти”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Алегорія обжерливості і прелюбодїяння – Ієронім Босх.