Фокусник Шарлатан – Ієронім Босх

Фокусник Шарлатан   Ієронім Босх

Фокусник – картина нідерландського художника Ієроніма Босха. Щодо часу написання немає єдиної думки і тому датою називають період з 1475 по 1502 рік. Робота ставитися до найбільш раннім у творчості художника. Знаходиться у колекції Муніципального музею у місті Сен-Жермен-ан-Ле.

Сюжетом картини художник вибрав давнє заняття різного роду шахраїв – фокус з наперстками. В той час, як всі присутні спрямували погляди на фокусника – його спільник у натовпі краде гаманець. Ієронім Босх зобразив алегоричний символ на столі і в роті схилився над столом – жабу. Це земноводне включали в картини, де потрібно було передати якийсь порок або висміяти церковні ритуали. Одяг фокусника наводить на аналогію з червоною мантією папських кардиналів, а стіл з предметами для фокусів – церковний вівтар.

Кожного з натовпу біля столу художник наділив індивідуальними рисами і зайнятим власною справою. Склонившийся над столом – це заможний городянин, з рота якого визирає жаба, як символ гріха і гріховності. Чоловік, що краде у нього гроші – зображений в одязі члена ордену домініканців. Чоловік у чорному одязі відкрито фліртує з жінкою в червоному капелюшку, поклавши одну руку на її плече, а другу – на груди. Черниця пильно спостерігає за діями фокусника, а що стоїть поруч з нею чоловік у зеленому одязі – дивиться на глядачів. Як було відмічено дослідниками творчості Ієроніма Босха – обличчя чоловіка в зеленому одязі зустрічається і на інших полотнах. Колорит жанрової сцени побудований на зіставленні один-одному таких кольорів: білий, червоний, чорний, а також незначними відтінками коричневого, синього і зеленого.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)