Концерт в яйці – Ієронім Босх

Концерт в яйці   Ієронім Босх

Раніше вважалося що “Концерт в яйці” – копія втраченої роботи Ієроніма Босха, на що вказує і наявність одного з його малюнків, який, можливо, був ескізом до тієї самої втраченої роботі. Тоді при копіюванні допускалися волности – тому деякі деталі на малюнку і картині помітно відрізняються. Картина, проте, точно з’явилася вже після смерті Босха хоча б тому, що зображені на ній ноти – твір фламандського композитора Томаса Креккиллона, яке він створив у 1549 році.

Можливо художник, який робив копію, з якихось причин не зміг розібрати нот на полотні Босха і взяв перші-ліпші сучасні. Робота була куплена в 1890 році за 400 франків для музею образотворчих мистецтв Лілля в одного паризького арт-дилера. Картина в даний час експонується в музеї витончених мистецтв в Ліллі, проте походження її досі до кінця не ясно.

Як і багато роботи Босха ця, можливо, містить натяк на алхімічні досліди. Так, все, що треба ставити в атанор, слід завантажити в судини, форма яких має велике значення. Зображенням герметично закритого судини було і філософське яйце, що займає велике місце в картинах художника. Прикладом може служити і “Концерт в яйці”. До того ж “Концерт в яйці”, здається, пов’язує музику з алхімією, але цей концерт на ділі не дуже музикальний: інструменти мають лише символічний зміст, що залежить від їх форми і положення.

У ранніх картинах інтонація художника швидше іронічна, ніж гнівна: алхімія бачиться художнику як дурість одних і шахрайство інших і тут вона представлена карикатурно, сатирично.

Група співаків утворює “жовток” яйця, що символізує збіговисько “деревенщин”. Яйце на траві займає центральне простір.

Десять чоловік, співають і музицирующих, точно і захоплено слідують розкладеної перед ними партитурі. Один із співаків настільки захоплений своїми піснями, що він не помічає, що у нього зрізає гаманець якийсь чортик. В цілому сцена нагадує сюжет “Корабля дурнів”. Зліва висить плетена корзина. у вигляді натюрморту – напої та продукти харчування, які спокійно прилітають подзьобати птиці – очевидно, це символ надлишку. А ось ліворуч внизу горить пекельний вогонь. На картині повно і інших, характерних для живопису Босха символів – сова, лелека, мавпочка з флейтою і так далі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)