Дама і її служниця з листом – Ян Вермеер

Дама і її служниця з листом   Ян Вермеер

Картина голландського художника Яна Вермеєра Делфтського “Дама і її служниця з листом”. Розмір картини 89,5 х 78 см, полотно, олія. В кінці 1660-х років Вермеер написав кілька картин, присвячених отримання та відправлення послань. Ця картина здається продовженням картини “Дівчина, друкарська лист”.

Композиція майже та ж – стіл, покритий синьою скатертиною, скринька, письмовий прилад, на моделі той же жовтий жакет з горностаєвої опушенням. Але з’явився другий персонаж – служниця, і картина стає менш статичною. Хазяйка, яка сидить за столом, підняла праву руку до підборіддя, і дивиться на служницю, що тримає в руці листа. Глядач бачить тільки її профіль, зате може розглянути складну зачіску, прикрашену перловою ниткою. Перлова сережка і перли на шиї доповнюють вбрання. Жовтий жакет виписаний дуже ретельно, складки тканини на рукаві виглядають настільки природно, що можна поновити його викрійку.

Яскравий жовтий колір притягує погляд. Але потім, слідуючи напрямом погляду господині, погляд глядача переміщується до служниці. Її скромне коричневе плаття з білою сорочкою дозволяють не відволікатися від виразу її обличчя. Вона щось запитує у своєї господині, простягаючи їй лист. Цей жест знову повертає глядача до дамі в жовтому жакеті.

У лівій руці вона тримає перо, мабуть, вона щойно дописала лист або тільки збиралася його написати, коли несподівано прийшло послання. У будь-якому випадку в картині зображений живий діалог, і темний фон, незвичайний для Вермеєра, дозволяє сконцентрувати погляд на фігурах. З-за цього темного фону картина вважається незавершеною, але, швидше за все, Вермеер просто віддав данину школі Рембрандта. Картина досить велика, жінки зображені з близької відстані, що теж скоріше є винятком для робіт художника.

Колірне рішення теж не зовсім звичайно. Бузкова тінь на лівій руці служниці здається абсолютно природним на тлі її синього фартуха. Складки синьої скатертини на столі теж мають той же ліловий відтінок.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)