Моя дружина, оголена, дивиться на власне тіло – Сальвадор Далі

Моя дружина, оголена, дивиться на власне тіло   Сальвадор Далі

Повна назва картини – “Моя дружина, оголена, дивиться на власне тіло, що стало драбинкою, трьома хребцями колони, небом і архітектурою”. Натурниця – дружина і муза художника – зображена двічі. Як наділений плоттю образ прекрасної жінки з досконалим тілом – і як його геометрично ідеалізована проекція на площину небесного фону.

Перший план – сидяча оголена Гала, розташувалася спиною до глядача. Зліва від неї – стіна з гіпсовою маскою. Можливо, ця маска – данина улюбленим прийомам і сюжетів класичного живопису, до яких Дали нерідко звертався в той період своєї творчості. Поруч з жінкою росте кульбаба: пухнастий, ще не який облетів. Якщо стіна з маскою виглядає як уособлення вічного і непорушного, то кульбаба тут, швидше за все, – алегорія скороминущості.

На стіні видніються тріщини. Трохи растрепавшиеся волосся натурниці здаються продовженням цих тріщин. Жінка дивиться вперед, на проекцію власного тіла в просторі пустелі. На проекції шпилька у її волоссі трансформувалася в гребінь або подібність корони. При найближчому розгляді “корона” виявляється входом, провідним всередину голови.

Фігура-проекцією, обрисами ідеально повторює прототип, втратила тілесність і властивості плоті. Вона перетворена в ажурну альтанку з колонами і дахом шатром, яку просвічують крізь небеса. Альтанка стала оправою для неба. Точніше, для його фрагмента, обмеженого архітектурною формою. Небо в просвітах альтанки – теж частина проекції Гала, воно присвоєно нею і розплавлене в ній.

Одним з яскравих дитячих вражень Дали, за його спогадами, був порожній хітиновий панцир мертвого комахи і небо, видима крізь отвори в цьому панцирі. Відгомін цієї пам’яті раз по раз змушував художника в пошуках абсолютної чистоти дивитися на небо крізь плоть.

У тій частині небозводу, яка окреслена і взято в полон контуром тулуба-альтанки, можна розгледіти два кола. Спочатку око вихоплює коло і пізнає його як диск західного сонця. Але трохи лівіше і далі вимальовується ще один, менший. Тоді приходить розуміння, що перший диск – це, швидше за все, проекція правою грудей жінки-прототипу. Всередині альтанки – скульптура на постаменті: смутно помітна, але обрисами нагадує класичну античну статую Гермеса.

В цілому композиція картини змушує задуматися про двоїстості природи авторської музи. Вона одночасно і цілком матеріальна земна жінка, і її химерне віддзеркалення в очах геніального безумця.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Моя дружина, оголена, дивиться на власне тіло – Сальвадор Далі.