Одіссей і Навзикая – Валентин Сєров

Одіссей і Навзикая   Валентин Сєров

У картині Одіссей і Навзикая відтворюється епізод, коли потерпілий крах Одіссей опинився на острові феаків, казкового парода, перебуває і світі потойбічного блаженного буття, як би в просторі сну. Сам міф пропонував Сєрову такий лад зображення, який показував би античність в стилі спогади, мрії, мрії – існування на межі сну і яви.

Вибір саме цього сюжету диктувався, мабуть, тим зведеним поданням про античності, яке склалося на початку XX століття. Античність, яка багато разів, починаючи з епохи Відродження, змінювала свій вигляд в залежності від археологічних відкриттів, філософських доктрин, найбільш значних і впливових інтерпретацій вчених, виявляється чимось невловимим, непевним, хитким, миражним.

Хода Навзикаи розгортається “на межі неба й землі” там, де змикаються море, земля і небо. Це простий прийом, який переносить все видиме в область небесно-морського бачення. В. той же час цікаво, що Сєров зізнавався Олександра Бенуа, що “хотів би написати Навзикаю не такою, якою її змальовують звичайно, а такої, якою вона була насправді”.

Тому пильно спостережені і схоплені деталі: великі вуха мулів, граціозна стати Навзикаи, силуети жінок, які несуть важкі кошики з білизною, понуро бреде і разом з тім величний Одіссей, закутаний у свіжі простирадла, – створюють ефект замальовки з натури, як якщо б Сєров розписався в тому, що “він тут був” і все, що відбувається “між небом і землею” бачив власними очима. Античність була побачена Сєровим як відрадне бачення-галюцинація, сон, змагається по своїй переконливості з реальністю. Незважаючи на те, що робота над творами античного циклу залишилася незавершеною, інтимна тема в серовских імпровізаціях отримала проникливе і цілісне втілення, цілком порівнянне з тими версіями античності, які пропонувалися попередніми епохами відроджень…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Одіссей і Навзикая – Валентин Сєров.