Сон – Пабло Пікассо

Сон   Пабло Пікассо

Картина “Сон” написана в період захоплення Пікассо сюрреалізмом – напрямом в живописі, яке прагнуло до зображення ірраціонального і непізнаного, звільнення розуму творця від звичних логічних структур, поєднанню непорівнянних елементів.

Робота присвячена черговий любові майстра – Марі-Терез Вольтер, яку той захоплено прозвав валькирией. Втім, те, що на полотні зображена саме вона, у деяких дослідників викликає сумніви.

Незважаючи на відчутну різницю у віці художник поринув з головою в любовний вир і присвятив нової музи не одне полотно.

За легендою Марі-Терез була натурницею Пікассо, і на одному сеансі заснула. Художник не став будити дівчину, а відобразив її сплячу на полотні.

Картина написана в яскравих кольорах, і мистецтвознавці схильні бачити в цьому прихований сенс. Так, жовтий на полотні символізує гармонійні відносини, зелений – спокій, а червоний є втіленням пристрасті.

Самим дивним у роботі є зображення обличчя сплячої – дівчина зображена у фас, однак, темна нерівна лінія біля носа утворює профіль. Така нетривіальна ілюзія, що сполучає в собі два непоєднуваних ракурсу, не тільки стане одним з улюблених прийомів майстра, але і покладе початок цілому напрямку в портретного живопису.

Робота “дихає” умиротворенням і розслабленням. Невимушена поза дівчата демонструє повне блаженство – голова схилилася на плече, губи мрійливо підібгані, оголилася груди, руки зімкнуті на животі. Фігура дівчини прописана плавними лініями, віддаючи данину апетитним форм натурниці, якою так захоплювався велелюбний Пабло Пікассо.

До слова сказати, історія кохання великого іспанця та скандинавської валькірії закінчилася вельми прозаїчно – коли дівчина зажадала узаконити відносини, народивши йому дочку, цього категорично заперечила законна руська дружина Ольга. Не ставши з’ясовувати відносин, Пікассо надійшов дуже оригінально, залишивши разом двох жінок. Картина залишилася ліричним нагадуванням про колишні почуття.

Не так давно полотну потрібні реставраційні роботи – колишній власник випадково проткнув її ліктем. Зараз вона отримала первозданний вигляд і нового власника, який купив шедевр за 155 млн. доларів, поставивши тим самим рекорд на багато часів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)