Сплячі селяни – Пабло Пікассо

Сплячі селяни   Пабло Пікассо

Роман з російським балетом і з балериною Ольгою Хохловою розпочався у Пікассо в 1917 році. Художник почав писати декорації до балетів Дягілєва, і саме з цим пов’язують повернення Пікассо до реалізму і класичним традиціям.

І дійсно, дуже дивно виглядає картина “Сплячі селяни” на тлі раніше створених робіт в стилі кубізму. Безсумнівно, цю роботу можна віднести до класики, хоча і досить своєрідною. Це щось в стилі неокласики за особистим уявленням Пікассо.

Сюжет картини дуже простий – це відпочиваючі селяни. Все в їх зовнішньому вигляді говорить про їх походження і рід діяльності – міцні збиті тіла пашать здоров’ям і силою, великі ступні молодої людини міцно стоять на землі, величезні грубі долоні, звикли до праці.

Колірний колорит картини нагадує про вижженом на сонці полі. При цьому характер роботи “дихає” літньою спекою, спокоєм і умиротворенням. Селян Пікассо одягнув у яскраву красиву одяг – сині, майже аквамаринові штани на юнакові, зелена спідниця на дівчині, вільні білі сорочки і крислатий солом’яний капелюх на голові.

Якщо уважно придивитися, то відразу стає зрозуміло, що так безтурботно можуть спати тільки дуже стомлені важкою роботою люди. Дівчина провалилася в сон, закинувши ноги на стіг сіна. Груди її визирнула з збитої сорочки, але це її не хвилює – закинута голова з трохи відкритим ротом, говорить про глибокому сні.

Юнак примудрився заснути полусидячей позі, спираючись на стіг і підібравши під себе праву ногу. Масивне тіло з гиперболизированними кінцівками контрастує з майже дитячим виразом на його сплячому особі. Картина натякає про близькість героїв один до одного, і глядач майже не сумнівається, що перед ними селянська подружжя.

Селяни занурені в сон, а навколо плавиться спекотний полудень. Пози цих селян настільки натуралістичні і розкуті, що мимоволі спадає на думку – ці люди зроблені з іншого тіста. Їх життя важке, але вони вільні від тісних кайданів моралі і світського етикету. Чому вони сплять в розпал дня? Напевно, тому що їх робочий день розпочався ще з першими світанковими променями, а зараз вони відпочивають і випалююче сонце їм дарма.

Розглядаючи роботу, відзначаєш про себе і грубуваті фігури, і величезні руки, але незмінно відчуваєш красу цього полотна. Інша естетика, інші герої, але неймовірно гармонійні і прекрасні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Сплячі селяни – Пабло Пікассо.