Під вінець – Костянтин Маковський

Під вінець   Костянтин Маковський

Костянтин Єгорович Маковський народився в родині вважає мистецтво сенсом життя.

Пристрасть до колекціонування предметів мистецтва, предметів старовини, народних промислів, предметів прикладного мистецтва Костянтин Єгорович успадкував у батька. Він не тільки продовжив колекціонування, але і використовував зібрані в поїздках по країні скарби предметної культури Росії у своїх численних живописних полотнах.

Багатофігурні композиції, як “Вибір нареченої Царем Олексієм Михайловичем”, “Масляна в Петербурзі”, “Боярський весільний бенкет” і безліч портретів “Бояринь” і “Бояришень” повні достовернейшими етнографічними деталями, переданими з легкістю та артистичністю.

У своїй художницької кар’єрі К. Е. Маковський користувався з молодих років, як портретист, як творець картин “боярського циклу”, неймовірним успіхом. Він заробляв величезні гроші, міг собі дуже багато чого дозволити, але жив за свідченням сучасників, дуже скромно, вкладаючи всі вільні гроші в свою колекцію.

У картині “Під вінець” Маковський звертається до вневременному сюжетом весілля. В центрі композиції знаходиться жінка середніх років. Вона одягнена в багато прикрашений вишивкою та бісером боярський наряд допетровського часу. За звичаєм перед вінчанням вона розчісує прекрасні довгі волосся юної, що сидить у кріслі в білому одязі, дівчата.

Традиція наказувала заплітати незаміжнім дівчатам волосся в одну косу з бантом на кінці або “надкосником” у початку коси. До одруження наречена вже йшла з зачіскою заміжньої жінки: волосся заплетене в дві коси на скронях і покладені в коло або навколо голови і на них зверху одягався повойник. Як раз цю сцену і зобразив Костянтин Єгорович Маковський у всьому її драматизм і святковості.

Навколо зібралися подружки нареченої, сестри і кузини, маленький хлопчик. Скринька з камінням відкритий, і перлинні намиста вислизнули з нього і розсипалися по туалетного столика. Вільними віртуозними мазками пише Маковський всю цю візантійську розкіш і світлі молоді особи, вільно орієнтуючись у візерунках килима, мережив, вишивок, расшивних бісерних кокошниках і поневах.

Художнику було притаманне святковий піднесений бачення, можливо під впливом К. П. Брюллова з його блискучим академізмом. Докладно, але дуже вільно і мальовничо, виписані, багато прикрашені вишивкою і перлами одягу, предмети побуту і обстановки в променях сонячного світла створюють в багатофігурною, зі складними ракурсами, композиції радісний святковий настрій.

Роботи Костянтина Єгоровича завжди розгортаються перед глядачем, як розкішне театральне дійство, як грандіозний спектакль. Так і в цій картині художник дає нам відчути весь пронизливий настрій моменту, всі обставини, всі краси боярського побуту, всю трагічність і всю святковість події.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)