Площа в обложеному Кітежі – Аполлінарій Васнецов

Площа в обложеному Кітежі   Аполлінарій Васнецов

Особливо цікаві декорації до опери “Сказання про невидимий град Кітеж” Римського-Корсакова. Народна поетична легенда про героїчне граді Кітежі з великою любов’ю втілена художником в театральній постановці. Ось перед нами дощата вулиця Кітежу, що йде вглиб до річки, зроблені з колод будинки з химерними покрівлями і зовнішніми сходами – характерні деталі старовинної архітектури, химерна дзвіниця з зелено-синім дахом.

Спокійні тони декорацій цієї сцени гармонійно пов’язані з плавною народної співучістю музики Римського-Корсакова. Але не тільки сцени мирного життя Кітежу стали сюжетом для композитора. Головне в “Оповіді про Кітежі” – драма великого народу, що веде героїчну, але поки ще нерівну боротьбу за свободу, за національну незалежність. Це є основним драматургічним вузлом, яке об’єднує всі сюжетні лінії в опері. Епічність музики Римського-Корсакова проявилася в опері з великою силою.

Васнецов, якому була особливо близька ця риса творчості Римського-Корсакова, з захопленням працював над декораціями до “Сказанням про невидимий град Кітеж” і до інших опер композитора. Найбільше вдалася художникові декорація “Площа в обложеному граді Кітежі”. Це дія – одне з найдраматичніших у виставі, музика вважається кращою у всій опері. Пейзажність музики “Сказання про Кітежі”, на думку фахівців, набагато тонше і проникливішим, ніж в інших операх Римського-Корсакова. Образи природи тут тісно зливаються з душевним світом людини.

У сцені “Озеро Светлояр” ця риса музики проявилася з винятковою силою. І декораційне рішення даної картини, що органічно пов’язане Васнецовим з її музичним змістом, сприяє розкриттю задуму композитора, основивающего характеристику цієї сцени на російській мелодії епічного характеру. У 900-ті роки Васнецов розробив кілька архітектурних проектів цивільних і церковних споруд. Для них характерна наявність рис давньоруської архітектури, настільки добре вивченою художником.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Площа в обложеному Кітежі – Аполлінарій Васнецов.