Політ і падіння святого Антонія. Ліве крило триптиха – Ієронім Босх

Політ і падіння святого Антонія. Ліве крило триптиха   Ієронім Босх

Картина “Політ і падіння святого Антонія” являє собою ліве крило вівтаря “Спокуса Святого Антонія” і оповідає про боротьбу святого з Дияволом. До цієї теми художник не раз повертався у своїй творчості. Святий Антоній – повчальний приклад того, як потрібно опиратися земним спокусам, бути весь час насторожі, не приймати за істину все, що здається, і знати, що омана може призвести до Божого прокляття. Коли Антоній творить молитву, на нього нападають біси, б’ють його, піднімають високо в повітря і кидають на землю.

Головна дійова особа в лівій стулці триптиха – сам святий, якого брати-монахи чину Святого Антонія піднімають після падіння з неба. В якості четвертого людини в цій групі Босх за деякими припущеннями зобразив самого себе. Сюжет потрактований у відповідності з текстом “Житія Святого Антонія” Афанасія Олександрійського та з “Золотий легендою”. У верхній частині стулки Святий Антоній зображений з молитовно складеними руками, знаком неколебимости його віри. Його захоплюють на небо хмари крилатих бісів, серед яких – летюча жаба, лисиця з хлистом. Святий не звертає уваги на своїх мучителів і не бачить, що йому загрожує також водяний, озброєний рибою – символом гріха.

У пейзажі середній частині стулки фантастичне з’єднане з реальним – схил пагорба виявляється спиною стоїть на четвереньках персонажа, а трава – його плащем. Його зад підноситься над входом у печеру, яку одні дослідники вважають притулком святого, а інші – публічним будинком. До двозначної печері прямує група бісів, явно представляє собою пародію на релігійне хода. На чолі її біс в митрі і мантії священика, поруч з ним – олень в червоному плащі. Традиційно у християнстві олень є символом вірності душі, тут же його зображення – навмисне блюзнірство.

У нижній частині під мостом через покритий льодом струмок демонська зграя слухає ченця, який читає нерозбірливе лист. До цієї групи наближається птах на ковзанах, що несе в дзьобі послання з написом “жирно” – насмішка над священиками, які наживаються на торгівлю індульгенціями. Відповідно до дещо іншого трактування на картині три монаха допомагають святому Антонію дійти до келії після виснажливої битви з Дияволом, підняв його в повітря, – ця сцена зображена вище, на тлі неба. Босх порушує усталені канони опису повернення святого на землю після випробування, але ця іконографічна вільність втрачається у створеній ним оригінальної концепції Спокуси.

Дивну споруду з людською фігурою, що стоїть на четвереньках, процесія гротескних персонажів, наближаються до неї, фігури фантастичних істот зліва від святого, страхітливого вигляду птах на передньому плані, взута в ковзани, – все це за задумом художника має ілюструвати спокуси, яким піддається святий Антоній. Так, клаптик паперу з написом “лінивий”, яку птах тримає в дзьобі, символізує гріх неробства.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Політ і падіння святого Антонія. Ліве крило триптиха – Ієронім Босх.