Ранкова зірка – Альфонс Муха

Ранкова зірка   Альфонс Муха

Картина чесько-моравського художника Альфонса Мухи Маріа “Ранкова зірка” виконана за всіма правилами напрямки Арт Нуво. Це різновид стилю Модерн, посилена декоративними лініями і орнаментом. Ця робота – не виняток і насичена стилізованим рослинним орнаментом по всьому контуру рамки. Це досить вузьке полотно з прекрасною композицією головної героїні – тієї самої Зірки. Що першим впадає в очі? Холодні промені кольору крайоли. Вони вибиваються трапецієподібними фігурами із загальної картини плавних ліній і теплих фарб. Зірка прекрасна і жіночна, але світло її невблаганно сед.

Джерело світла лежить в прочиненими долоні або, як третє око Шиви, інкрустований в широкий лоб. Східні риси обличчя дівчини говорять про етнічне походження. Мабуть, ця Зірка не вписалася в красу слов’янської жінки. Що суперечить трепетним ставленням автора до язичницької слов’янської культури.

Вибраний Мухою фон припудрен кольором кориці або порошку гірчиці. Це бентежить і не дає чіткого визначення часу доби. Якщо ранок, то чому туманне і неживе? Зірка крадькома прокладає собі шлях назад в ніч, поступаючись місцем яскравим фарбам. Її палантин пошарпаний часом і дальнім мандрівкою, він придбав глинистий колір і жорсткість. Складки тканини грубі, межі ось-ось тріснуть, оголивши остаточно жіночий стан. Зірка альфонса вже не молода.

Вік видає томний і розуміючий погляд слідопита, приємна повнота, відсутність кутастих ліній, акуратно зібрані волосся. Однак груди жінки ще пружна і прикрита навмисне прозорою тканиною. Жінка вранці. Жінка, не спавшая всю ніч. Світ її вже не так ярок і переломлюється зорею. Що вона шукає? Бути може притулку і тому так вдивляється вдалину, у глядача у нас? Тьмяні фарби ранку, бліда серпанок туману, спокійна палітра картини заколисують і не бадьорять сонного свідомості. Східна красуня парить і готова зробити крок за межі рамки і того, що віддає присмаком сухого назви “Модерн” і “Арт Нуво”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)