Їдці картоплі – Вінсент Ван Гог

Їдці картоплі   Вінсент Ван Гог

Картина довгий час не давалася художнику. Відомо, що було створено не менше 12 етюдів до роботи, які були знищені автором безжально. Кожен день відвідував майстер селянський будинок де Гроотов, коли все сімейство сідало за вечерю і намагався “схопити” саму атмосферу селянського мізерного вечері – заслуженої трапези людей важкої фізичної праці. Перед нами в тьмяному світлі гасової лампи люди за столом. Перед ними блюдо з печеною картоплею, а чашка ячмінного кави – єдина “розкіш”, яку собі можуть дозволити селяни. Вузлуваті руки, смаглява шкіра.

Художник надзвичайно скупа у виразних засобах. У цій роботі немає того буйства фарб, яке присутнє в багатьох роботах автора. Завдання художника в цій картині дещо інші, ніж зазвичай. Багато дослідників бачать в картині сатиру, бажання зобразити людей у стані полудикости і невігластві.

Подібне бачення ідеї роботи довгий час було основним серед трактувань. Але спростування можна знайти в листах художника. Сам автор з незвичайною повагою відгукувався про сім’ю де Гроотов. А його головним завданням було “передати пар від картоплі”, створити атмосферу важкого селянського побуту і праці.

Варто уважно вдивитися в картину, як стають ясними взаємини у сім’ї де Гроот, їх надії, їх мрії, думки. Особи селян наївні і відкриті. Їх вчинки також чесні і продиктовані простими моральними принципами. Це люди, не зіпсовані ніякими пристрастями. Важка праця і скромну винагороду – ось дві складові селянського життя. Картопля – найдешевша їжа, а саме слово “картофелеїди” розповість про людей більше, ніж багато томів соціологічних досліджень.

Сімейство де Гроот, в один з вечорів, бачачи, що художнику ніяк не вдається робота, закінчивши вечерю не розходилися, а продовжували позувати ще дві години, незважаючи на втому. Майстру нелегко було розлучатися з добрим і гостинним сімейством. Картина в результаті була закінчена за одну ніч. На наступний день художник залишив село назавжди, взявши з собою одну з найбільш вдалих своїх робіт.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3.75 out of 5)